Closed

Czytelniczy sukces

1 września, 2016 / / categories: Bez kategorii /

20160613_084723

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w realizację jednego z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2015/16 – rozwijanie kompetencji czytelniczych (…). Jednym z działań był udział uczennicy klasy V – Weroniki Kręciewskiej – wyłonionej na etapie międzyklasowym w Konkursie Głośnego Czytania „Czytanie jest w modzie” II edycja „Czytamy legendy piastowskie”. Weronika – jako jedyna uczennica – reprezentowała Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Przytułach.
18 maja 2016r. uczniowie z województwa podlaskiego przybyli do Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mieszka I w Białymstoku, by dokonać prezentacji swoich umiejętności pięknego czytania. Imprezę objęli patronatem honorowym: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Podlaski Kurator Oświaty, Uniwersytet w Białymstoku, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich o/Białystok, Centrum im. L. Zamenhofa w Białymstoku.
W sali teatralnej klubu Zenit w szranki stanęło dwunastu uczniów klas 4-6. Oceniało ich jury: prof. Dr hab. Dariusz Kulesza – pracownik UwB, Instytutu Filologii Polskiej, dr Anna Nosek – pracownik UwB, Instytutu Filologii Polskiej, dr Zofia Redlarska – pracownik UwB, Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Justyna Sawczuk – dziennikarka TVP o/Białystok, Iza Serafin – dziennikarka Radia Białystok, Monika Bania – pracownik do spraw edukacji teatralnej Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku oraz Katarzyna Lewończuk-Barańczuk – pracownik Centrum im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Burzliwym obradom nie było końca…
Wyłoniono trzech laureatów i trzy wyróżnienia; wyróżnienie zdobyła Weronika Kręciewska. Uczennicę do konkursu przygotowywała nauczycielka języka polskiego p. Monika Szczuka – Bagińska.
W przeddzień zmagań konkursowych uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach pięknego czytania, które pod kierunkiem dr Zofii Redlarskiej – pracownika UwB przeprowadziły studentki. Podczas warsztatów można było nauczyć się prezentacji przy mikrofonie, poprawnej postawy podczas czytania oraz utrzymania kontaktu wzrokowego ze słuchaczami. Weronika także uczestniczyła w warsztatach czytelniczych.
Mistrzowie Pięknego Czytania wystąpili 31 maja na scenie Opery Podlaskiej podczas inauguracji V Białostockiego Tygodnia Czytania dzieciom. Weronika wspaniale zaprezentowała się, czytając fragmenty książki „Nowe legendy Podlasia”.

Monika Szczuka – Bagińska

Więcej…

Zmiana czcionki
Kontrast