• Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły. 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data- symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Category Archive:Bez kategorii

Closed

Bezpieczna droga…

Październik 10th, 2018 / / categories: Bez kategorii /

3 października br. naszą szkołę odwiedził policjant – p. Krzysztof Mikucki. Celem wizyty było policyjne działanie „Bezpieczna droga do szkoły” – czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do szkół w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej. Pan policjant przypomniał słuchaczom, iż od 1 września droga do szkoły i z powrotem jest stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem powinna być bezpieczna. O to – zdaniem prowadzącego – zadbać powinni policjanci, nauczyciele i rodzice. Zajęcia z policjantem były dla uczniów – zwłaszcza tych młodszych – dużą atrakcją i niewątpliwie zachęciły je do poznawania zasad ruchu drogowego. Pan policjant nie tylko omówił najważniejsze przepisy, ale udzielił dzieciom i młodzieży praktycznych porad oraz wskazał najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Na zakończenie przypomniał o noszeniu odblaskowych elementów na plecakach, ale nie jako stylowych akcesoriów, a przedmiotów, które mogą uratować życie.

m. szczuka – bagińska

Więcej…

Closed

Teatralne ABC

Październik 10th, 2018 / / categories: Bez kategorii /

Teatr
to jest takie miejsce,
w którym mocniej bije serce.
Jeszcze nim się rozpocznie przedstawienie,
panuje wielki ruch na scenie:
jedni budują dekoracje,
drudzy wnoszą rekwizyty (…)
A potem, zanim podniesie się kurtyna,
serce aktora prędzej bić zaczyna. (…)
Marek Głogowski

2 października br. uczniowie klasy IV, V i VI mieli wyjątkową okazję zobaczyć sztukę Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia „Teatralne ABC”. Spektakl wystawiony został w Centrum Kultury w Łomży. Celem przedstawienia było przekazanie młodym widzom wiedzy na temat historii teatru, pokazanie jego formy, zaplecza, odsłonienie tajników gry aktorskiej. Zamierzeniem twórców było także przedstawienie różnych sposobów przenoszenia sztuki na scenę. W dialogach pojawiła się fachowa terminologia: reżyser, obsada, inscenizacja, dubler, epizod, dykcja, mimika, gest. Uczniowie zobaczyli na scenie jawajkę i kukłę – lalki teatralne. Tematem przedstawienia była historia młodego urwisa, który nie potrafił zachować się w teatrze, przeszkadzał aktorom i widzom, lekceważył wszelkie prośby i uwagi, więc został ukarany i zatrzymany na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotkał znane z historii teatru i baśni postacie. Ich opowieści i przygody, w zadziwiający sposób, odwołały się do zachowań chłopca. Nasz bohater zauroczony różnorodnością i wyjątkowością miejsca, zaczął doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznał sztukę aktorską, nauczył się pokory i altruizmu. Dydaktyczny charakter przedstawienia stanowił zasadniczy atut wyjazdu.

m. szczuka – bagińska

Więcej…

Closed

Wycieczki, wycieczki…

Październik 10th, 2018 / / categories: Bez kategorii /

W czerwcu Toruń, we wrześniu Warszawa. Właśnie te miasta odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przytułach. Było to możliwe tylko dlatego, ze szkoła uczestniczy w projekcie „Wsparcie edukacji inwestycja w przyszłość”.
Najpierw młodzież gimnazjum i młodsi koledzy zwiedzili miasto Mikołaja Kopernika, spacerując „Szlakiem Piastowskim”. Podziwiano zachowane do dziś średniowieczne mury, Stare Miasto, wnętrza Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela. Można było sprawdzić prawa grawitacji, stając przy ścianie baszty Krzywej Wieży – niestety, nikomu nie udało się stanąć pionowo przy murze. Przed obiadem wszyscy skorzystali z wolego czasu i zakupili typową pamiątkę związaną z miastem – toruńskie pierniki.
A tymczasem po wakacjach…
Kolejny wyjazd. Tym razem stolica Polski. Tutaj uczniowie przytulskiej szkoły niezwykle aktywnie uczestniczyli w zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik. Niezwykle innowacyjne miejsce stawia na promowanie i popularyzację komunikacji naukowej, w związku z tym uczniowie poznawali prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Nauka poprzez zabawę wyjątkowo udzieliła się zwiedzającym – wielokrotnie korzystano z różnych urządzeń; wyjątkowo przypadła uczniom do gustu sala strachu, latający dywan, próżniowy podnośnik. Można się bawić i jednocześnie poznawać prawa nauki, czyż to nie idealna puenta podsumowująca to miejsce?
Oba wyjazdy okazały się niezwykle wartościowe, pouczające, ciekawe. Warto poznawać nowe miejsca, zdobywać nowe doświadczenia, kształcić się, ubogacać, rozwijać.

m. szczuka – bagińska

Więcej…

Closed

ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Październik 1st, 2018 / / categories: Bez kategorii /

CAM0078226 września odbyło się w naszej szkole zaprzysiężenie nowego składu samorządu uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019. Wybrani uczniowie z klas I – VIII oraz IIIgim. podczas uroczystej akademii złożyli przysięgę wkraczając w nowy etap swoich obowiązków jako reprezentanci całej społeczności szkolnej. Następnie prowadzący przypomnieli zebranym o normach i zasadach panujących w szkole.
Przedstawicielom życzymy owocnej pracy, samych świeżych pomysłów oraz wiele wytrwałości w realizacji złożonych obietnic :-)

Więcej…

Closed

Sprzątamy świat…

Wrzesień 23rd, 2018 / / categories: Bez kategorii /

„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii zapoczątkowanego w 1989r.

To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku w trzeci weekend września sprzątają wszyscy – także uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W związku z tym 21 br. września wyposażeni w gumowe rękawiczki i worki udaliśmy się posprzątać wyznaczone trasy. Podjęta inicjatywa zakończyła się sukcesem – rowy uprzątnięte, aż miło spacerować i korzystać z uroków jesieni. „Sprzątanie świata” to wspaniała inicjatywa, ale jeszcze lepszą byłoby po prostu dbać o czystość i nie śmiecić.

m. szczuka – bagińska

Więcej…

Closed

NARODOWE CZYTANIE

Wrzesień 11th, 2018 / / categories: Bez kategorii /

DSC0937811 września 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Przytułach odbyła się akcja Narodowego Czytania zainicjowana przez nauczyciela polonistę – p. Dorotę Cybulską. Udział w akcji czytania fragmentów powieści „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego wzięli uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum.
Piękna dykcja czytających przeniosła słuchające dzieci, młodzież i nauczycieli w świat przedstawiony utworu, aby wraz z głównym bohaterem – Cezarym Baryką – mogli poczuć, na czym polega dojrzewanie do polskości. Na zakończenie uroczystości zabrała głos Pani Wicedyrektor i podziękowała wszystkim za udział w tak szczytnym dziele.

Więcej…

Closed

Rekrutacja

Wrzesień 7th, 2018 / / categories: Bez kategorii /

rekrutacja