Category Archive:Bez kategorii

Closed

Andrzejki….

3 grudnia, 2024 / / categories: Bez kategorii /

W ostatnim tygodniu listopada br. obył się w naszej szkole bal andrzejkowy, którego pomysłodawcą i organizatorem był Samorząd Uczniowski. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VIII. Impreza rozpoczęła się tradycyjnie – od wróżb andrzejkowych. Zatem lano wosk przez dziurkę od klucza, przekuwano serce ukrywające imię wybrańca, ustawiano buty do wyścigu o pierwszeństwo do zamążpójścia lub ożenku. Chętni mogli także dowiedzieć się, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Wróżenie wprowadziło uczestników zabawy w radosny nastrój, czego dowiedli na parkiecie. Przy rytmach skocznej muzyki tańczono zarówno nowoczesne tańce jak i te bardziej tradycyjne, np. wspólne kółko czy szpaler z parami. Andrzejkowe wróżby i zabawy stanowiły okazję do żartów, zabawy i miłego spędzenia czasu z rówieśnikami, a każdy pamiętał, żeby traktować je „z przymrużeniem oka”.

 Samorząd Uczniowski

Closed

Słodkie pomaganie…

3 grudnia, 2024 / / categories: Bez kategorii /

Dnia 27 listopada br. – z inicjatywy Rodziców uczniów klasy VIII – odbyła się „Giełda ciast”. Akcja polegała na tym, że przygotowane zostały różne słodkości: ciasta, babeczki, ciastka, rurki, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony został na pomoc chorym, potrzebującym dzieciom. Tego dnia stoliki aż uginały się od słodkich przysmaków, które w mgnieniu oka znikały zakupowane przez uczniów i wychowawców. Wszystkim wybornie smakowały, tym bardziej, że cel był naprawdę szczytny. Dziękuję wszystkim, którzy tak pięknie i aktywnie zaangażowali się tego dnia; szczególnie paniom Kindze Święcica i Monice Zając za pomoc w szkole. Panie, zebraną kwotę, wpłaciły na konkretną osobę. Pomaganie ma w sobie same zalety – niewiele kosztuje, a daje niesamowicie wiele. Zatem warto pomagać, po prostu.

M. Szczuka– Bagińska

Closed

O zdrowie dbam(Y)…

3 grudnia, 2024 / / categories: Bez kategorii /

W związku z szeroko rozumianą edukacją prozdrowotną w szkole oraz kształtowaniu zachowań służących zdrowiu uczniowie klasy VIII – w ramach działań podejmowanych przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Łomży – przygotowali materiały informujące o szkodliwości korzystania z solarium. Na plakatach znalazły się wzmianki, dlaczego nie warto korzystać z tego rodzaju opalania i dlaczego solaria są tak niebezpieczne dla zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że opalanie w solarium stanowi ogromny problem z zakresu zdrowia publicznego, gdyż odpowiada niemal za pół miliona nowo powstałych nowotworów skóry na świecie. Komitet Naukowy ds. Zagrożeń dla Zdrowia i Środowiska określił, że promieniowanie, które emitowane jest przez urządzenia do opalania stanowią ogromne zagrożenie o działaniu rakotwórczym. Najnowsze dane wskazują, iż u osób korzystających z solarium ryzyko zachorowania na raka skóry (czerniak) jest większe o 20% niż u osób nieopalających się, natomiast u osób po 30 – tym roku życia ryzyko to wzrasta, aż do 75%. Co więcej, u osób korzystających z solarium częściej niż raz w miesiącu ryzyko to wzrasta o 55%. Ze względu na działanie rakotwórcze, w Polsce korzystać z solarium mogą osoby, które ukończyły 18 –ty rok życia. Zastanówmy się zatem, czy warto korzystać z solarium, bo przecież nieważne, czy to karnacja jasna czy śniada, najważniejsze, że ZDROWA.

Monika Szczuka – Bagińska

Closed

Dary jesieni

3 grudnia, 2024 / / categories: Bez kategorii /

Jesień to czas, kiedy w przyrodzie zachodzi wiele ciekawych i fascynujących zjawisk. Jest porą roku, która dostarcza nam wiele pomysłów i inspiracji. Mając na uwadze duży potencjał twórczy naszych uczniów, zorganizowałyśmy jesienny konkurs plastyczny pt. „Dary jesieni”.

Konkurs plastyczny przeznaczony był dla uczniów z klas I-III

Technika i format pracy plastycznej: dowolna.

Kryteria oceny: walory estetyczne, oryginalność, samodzielność.

Dnia 12 listopada 2024r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Przytułach odbyło się  rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego „Dary jesieni”. Do konkursu zaproszeni zostali uczniowie klas I-III.

 Przystąpiło 49 uczniów. Uczestnicy  wykonali prace plastyczne w szkole w czasie zajęć z edukacji plastycznej oraz technicznej. Wybór formatu oraz techniki pozostał dowolny.

Celem konkursu było:

  • pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej wśród dzieci,
  • możliwość zaprezentowania swojego talentu,
  • dostrzeganie zmian następujących w przyrodzie,
  • rozwijanie umiejętności i zdolności plastycznych dziecka.

Jury, po burzliwej dyskusji, wybrało następujących laureatów:

I miejsce: Rafał Mikucki kl. II,

Amelia Michnowska kl. II

II miejsce: Weronika Wiśniewska kl. I,

Dominik Zieja kl. II

III miejsce: Szymon Karczewski kl. II,

Dominika Rodzim kl. III

Wyróżnienie: Zuzanna Filipkowska kl. II

Anna Świderska kl. II

Karol Kowalewski kl. III

Wszystkie prace były bardzo piękne i ciekawe. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE I GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM

  Wychowawcy kl. I-III

Closed

Ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów

28 listopada, 2024 / / categories: Bez kategorii /

W dniu 18 października 2024 roku pierwszoklasiści przeżywali swój wyjątkowy i ważny dzień. Przyszli do szkoły odświętnie, elegancko ubrani. Każdemu została przypięta do białej koszulki lub bluzeczki turkusowa butonierka. Wszyscy wyglądali uroczyście i z bijącymi sercami oczekiwali najważniejszej chwili.

         W obecności rodziców, zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli i swoich kolegów z klas najmłodszych pierwszaki wykazały się znajomością zasad kulturalnego zachowania w  klasie i w szkole oraz podstawową wiedzą o najbliższym środowisku. Potrafiły bezbłędnie rozwiązać wszystkie zagadki, wiedziały, kto jest patronem naszej szkoły. Pięknie recytowały utwory poetyckie o tematyce patriotycznej oraz poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II. Śpiewem, tańcem i gestem wyrażały swoje emocje związane z uroczystością, patriotyzmem i wartościami, które przekazał nam Wielki Patron, a które należy pielęgnować w codziennym życiu. Po części artystycznej dumnie złożyły uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, że będą starać się być dobrymi uczniami i Polakami oraz będą brać wzór ze świętego Jana Pawła II. Po ślubowaniu pani dyrektor uroczyście pasowała każde dziecko na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej w Przytułach.

       Dużo radości i zadowolenia sprawiły dzieciom podarowane upominki. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek do klasy. Upamiętnieniem całego wydarzenia stało się wspólna fotografia.

Elżbieta Ziółek

Closed

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

25 listopada, 2024 / / categories: Bez kategorii /

      9 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Przytułach odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Apel przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. 11 Listopada to dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu- symbol wolności i niewoli. Szczególnie w tym miesiącu należy pielęgnować wartości patriotyczne i zainteresować dzieci historią ojczyzny opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.

     Część artystyczną rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu państwowego. Młodzi artyści  wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń recytując poezję patriotyczną i śpiewając pieśni.  Następnie została zaprezentowana przez nich scenka rozbioru Polski  przez trzech zaborców. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

      Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne – począwszy od Hymnu Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego’’, aż do ,, Roty” Na zakończenie uroczystości pani dyrektor podziękowała panu wójtowi oraz księdzu proboszczowi  za wspólne świętowanie. Podziękowała również nauczycielom i uczniom za czynny udział w  uroczystości.

 Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

  Lidia Rybicka, Beata Borawska, Ewa Sacha, Sławomir Modzelewski

Closed

Spotkanie było wyjątkowo barwne

25 listopada, 2024 / / categories: Bez kategorii /

5 listopada 2024 r. uczniowie klas I, II i III  oraz IV mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w spotkaniu z Tomaszem Szwedem — autorem książek, muzykiem country i folk, kompozytorem, a także psychoterapeutą.

Spotkanie było wyjątkowo barwne i pełne atrakcji. Tomasz Szwed nie tylko opowiadał ciekawe historie i czytał fragmenty swoich książek, lecz także wprowadził uczniów w świat muzyki. Zajęcia wzbogacone były wspólnym śpiewem, grą na gitarze i harmonijce, a dzieci aktywnie włączały się w śpiewanie radosnych piosenek o bobrach.

Autor, znany z cyklu „Klinika Małych Zwierząt”, zachwycił publiczność swoją charyzmą, humorem i umiejętnością tworzenia przyjaznej atmosfery. Dzieci nauczyły się tradycyjnego leśnego powitania: „Chwała zielonym lasom!”, na co odpowiadały: „I czystej wodzie chwała!”. Razem z artystą śpiewały też o borsukach, kunach i innych mieszkańcach lasu, powtarzając słowa piosenek z ogromnym zaangażowaniem.

Wspólne zabawy i śpiew przypominały koncert — uczniowie klaszcząc i śpiewając czuli się, jakby byli na prawdziwej scenie. Na zakończenie każdy mógł otrzymać dedykację od autora, co stanowiło piękną pamiątkę ze spotkania.

Dziękujemy Tomaszowi Szwed za inspirujący czas spędzony z naszymi uczniami. Podziękowania składamy również pani Marioli Sobiech dyrektor Gminnej Biblioteki za udział w naszym spotkaniu. Poranek autorski odbył się dzięki staraniom  pani dyrektor, której bardzo dziękujemy za pozyskanie pieniędzy z projektu promującego narodowe czytelnictwo. Projekt nie doszedłby do realizacji, gdyby nie wkład własny przekazany przez wójta gminy.

                                                                                                     Beata Borawska, Lidia Rybicka

Zmiana czcionki
Kontrast