Category Archive:Bez kategorii

Closed

Podręczniki do religii

7 sierpnia, 2022 / / categories: Bez kategorii /

Closed

NIE DLA UŻYWEK I NAŁOGÓW

10 lipca, 2022 / / categories: Bez kategorii /

                                                                             ,,NIE DLA UŻYWEK I NAŁOGÓW’’

                                                               ,,STOP NAŁOGOM, STOP UZALEŻNIENIOM”

 

3 lipca 2022r.podczas Festynu Rodzinnego nastąpiło uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursów; plastycznego ,,Nie dla używek i nałogów” literackiego ,,Stop nałogom, Stop uzależnieniom”.

Organizatorem konkursów była Szkoła Podstawowa w Przytułach na czele z Panią Dyrektor, we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która była fundatorem nagród dla zwycięzców i wyróżnionych

Celem konkursów było ukazanie zdrowotnych, społecznych, ekonomicznych i moralnych następstw uzależnień. Pokazanie za pomocą różnych form literackich i plastycznych zjawisk patologicznych i ich negatywnych skutków społecznych. Zmuszenie do refleksji nad konsekwencjami ulegania nałogom. Zachęcenie do wolnego od nałogów oraz zwiększenie świadomości szkodliwości stosowania używek.

Laureaci konkursu plastycznego

W kategorii klas I-III

I miejsce– Daniel Mieczkowski(kl. I) oraz Natalia Góralska(kl. III)

II miejsce– Blanka Włodkowska(kl. II) oraz Tobiasz Załuski (kl. III)

III miejsce– Błażej Kozikowski (kl. II) oraz Łucja Chodnicka (kl. II)

Wyróżnienia

Gabriela Góralska kl. I

Dominika Cwalińska kl. I

Patryk Szymański kl. I

Anna Michnowska kl. II

Ada Skrodzka kl. III

Wiktoria Zając kl. I

W kategorii klas IV- VIII

I miejsce- Julia Góralska(kl. VII) oraz Jakub Zejer (kl. VII)

II miejsce – Nikola Borowska ( kl. VII) oraz Paulina Góralska(kl. VI)

III miejsce – Monika Mrozek (kl. IV) oraz Łucja Wądołowska(kl. VI)

Wyróżnienia

Marcin Czaplicki kl. V

Zuzanna Święcica kl. V

Maja Gwiazdowska kl. V

Zuzanna Kowalewska kl. VI

Paweł Święcica kl. VII

Nikola Zebrowska kl. VII

Laureaci konkursu literackiego

I miejsce- Zuzanna Święcica( kl. V) oraz Rafał Filipkowski(kl. VIII)

II miejsce- Łucja Wądołowska(kl. VI) oraz Monika Mrozek(kl. IV)

III miejsce- Oliwia Zalewska( kl. VI) oraz Paweł Święcica(kl. VII)

Wyróżnienia

Nikola Borowska kl. VII

Dawid Duchnowski kl. VIII

Julia Góralska kl. VII

Wszyscy młodzi artyści  otrzymali  z rąk Pana Wójta pamiątkowe dyplomy i ciekawe nagrody.

Dziękujemy serdecznie Pani Dyrektor(która jest członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), Panu Wójtowi, Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży naszej szkoły .Za wzięcie udziału , wykonanie pięknych i ciekawych prac oraz utworów. Nasza szkoła w Przytułach jest dumna , że ma takie talenty wśród swoich wychowanków.

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                              Lidia Rybicka, Ewa Sacha, Elżbieta Ziółek

Closed

Zakończenie roku szkolnego 2021/22

30 czerwca, 2022 / / categories: Bez kategorii /

Po miesiącach wytężonej pracy, 24 czerwca 2022 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przytułach odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

     W podniosłej atmosferze odbyła się najpierw ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły i ślubowania absolwentów. Następnie uczniowie klasy VIII za pomocą wierszy i piosenek  wspominali lata spędzone w murach tej szkoły oraz dziękowali  nauczycielom i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w  ich nauczanie i wychowanie.

   Miłą niespodziankę dla absolwentów przygotowali uczniowie klasy VII, którzy dobrym słowem i ciekawym prezentem pożegnali starszych kolegów.

   Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Panią Dyrektor i Wychowawców nagród za wysokie wyniki w nauce i sukcesy osiągnięte w konkursach.  Podziękowania również zostały złożone rodzicom, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły.

   Część oficjalną uroczystości zakończyły przemówienia Wójta Gminy Przytuły Pana Kazimierza Ramotowskiego i  Pani Dyrektor Joanny Wądołowskiej podsumowujące rok szkolny z życzeniami dla wszystkich uczniów udanych i bezpiecznych  wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody. Aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzące od września wyzwania.

   Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi  miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami.

Closed

Integracyjne ognisko…

28 czerwca, 2022 / / categories: Bez kategorii /

Na takie udaliśmy się 13 czerwca 2022 r. Zaopatrzeni w to, co najważniejsze, czyli: kiełbaski, bułeczki i dobre humory, udaliśmy się do naszego kolegi – Szymona – by na podwórku miło spędzić czas przy ognisku. Wszystko już na nas czekało, zajęli się tym państwo Modzelewscy. Kiełbaski z ogniska smakowały wybornie, zwłaszcza te mocno przypieczone. Ale największym rarytasem, na który czekaliśmy z przejęciem, były pieczone w ognisku młode ziemniaczki. Warto było czekać… Smakowały – z odrobiną soli – wyśmienicie. Znaleźliśmy też czas na gry i zabawy integracyjne. Świetnie bawiliśmy się, odgadując, o jakiej osobie z klasy jest mowa, podając informacje dotyczące wzrostu i numeru buta. Ile przy tym było śmiechu. Rozegrany został także mecz piłki nożnej, w który zaangażowali się także czworonożni przyjaciele rodziny. Najedzeni i zadowoleni – tak najczęściej brzmiało podsumowanie tego dnia.

Chcielibyśmy podziękować Pani Dyrektor za możliwość zorganizowania ogniska, a państwu Ewelinie i Piotrowi Modzelewskim za gościnę.

Uczniowie klasy V z wychowawcą

Closed

Jeden dzień dla Warszawy

28 czerwca, 2022 / / categories: Bez kategorii /
Pod tym hasłem 15 czerwca 2022 r. odbyła się wyczekiwana przez uczniów klas I – III wycieczka do stolicy. Pogoda tego dnia nam dopisała  – świeciło słoneczko i powiewał na zmianę chłodny i ciepły, orzeźwiający wietrzyk.
Pierwszym punktem programu był Zamek Królewski. Na Placu Zamkowym mali turyści mieli okazję zobaczyć Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Ze względu na ogromną liczbę wycieczek grupowych, musieliśmy stać w długiej kolejce do wejścia. Zamek zwiedzaliśmy z audioprzewodnikiem. Każdy poradził sobie znakomicie z obsługą tego urządzenia. Z zachwytem podziwialiśmy wnętrza najcenniejszego zabytku historycznego w Polsce. Zamek był dawną siedzibą książąt mazowieckich, królów, Sejmu, Senatu i Izby Poselskiej. Dzieci zachwycały się pięknem i przepychem wnętrz zwiedzanych apartamentów: Sali Rady, Sali Wielkiej, Sali Rycerskiej, Sali Tronowej, Gabinetu Konferencyjnego, Gabinetu Marmurowego, Pokoju Żółtego, Pokoju Zielonego, Gabinetu Króla, Garderoby, Sypialni, Kaplicy i innych pomieszczeń. Miały też okazję podziwiać Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie.
Kolejnym etapem zwiedzania była Warszawska Starówka. Dzieci słuchały ciekawych opowieści pani przewodnik , zachwycały się pięknem kolorowych kamieniczek i niezwykłą atmosferą wąskich uliczek oraz urokiem Rynku Starego Miasta. Na samym środku rynku podziwiały pomnik Syrenki, która jest herbem i opiekunką miasta.
Zgodnie z legendą , w piwnicach jednej z kamienic na rogu ulicy Krzywe Koło, ukryto skarby, których strzegł Bazyliszek. Każdego, kto starał się do nich dobrać, smok zamieniał wzrokiem w kamień. Pokonał go szewczyk Skuba, zasłaniając się lustrem. Bazyliszek skamieniał na widok własnych oczu.
Mali wycieczkowicze mieli okazję zobaczyć Barbakan, spiżowy dzwon na ulicy Kanonia oraz zatrzymać się przez dłuższą chwilę przed Archikatedrą Świętego Jana, która mieści groby książąt mazowieckich, ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego i innych sławnych Polaków.
Odwiedziliśmy też Pomnik Małego Powstańca, który jest jednym z najbardziej wzruszających i niezwykłych symboli Warszawy. Upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, którzy służyli jako sanitariusze, łącznicy, a nawet walczyli z karabinem w ręku.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie stołecznego ZOO. Żyje tu ponad 12000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. Dzieci podziwiały tylko niektórych mieszkańców ogrodu. Obserwowały między innymi: słonie, żyrafy, foki, małpy, niedźwiedzie polarne, lwy, hipopotamy, nosorożce, wilki grzywiaste, leniwce, antylopy, flamingi, węże, żółwie i wiele innych wspaniałych zwierząt. Pobyt w ZOO był fascynującą  atrakcją dla dzieciaków i dorosłych oraz ciekawym sposobem spędzenia czasu na łonie przyrody.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonald`s, gdzie odpoczęliśmy, zjedliśmy posiłek i napiliśmy się. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni miłych wrażeń, wróciliśmy około godziny 21-ej do Przytuł. Wycieczka na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.
                                               Elżbieta Ziółek, Lidia Rybicka, Joanna Wądołowska i Magdalena Mrozek
Closed

Closed

Kolejką przez Puszczę Augustowską…

17 czerwca, 2022 / / categories: Bez kategorii /

Właśnie w taki sposób młodzież naszej szkoły  – pod czujnym okiem Pani Dyrektor – poznawała 31 maja 2022 r. uroki Suwalszczyzny.

Dzień zaczął się wspaniale, kilka dni przed wyjazdem codziennie padał deszcz, a w dniu wyjazdu pięknie świeciło nam słońce. Swoją przygodę zaczęliśmy od rejsu statkiem po jeziorze Augustowskim, trasą: Jezioro Necko – Jezioro Białe – Przewięź – Studzieniczna.  Trasa wiodła przez najkrótszą żaglową rzekę w Polsce – Klonowicę, Jezioro Białe, które zachwycało jasnozieloną barwą i niezliczoną ilością ptactwa. Wpływając na jezioro Studzieniczne, przepłynęliśmy śluzę w Przewięzi, gdzie mogliśmy obserwować wyrównywanie różnicy poziomów wody liczące około 1 m. Do dziś zachowała się jej oryginalna konstrukcja – drewniane wrota. Po około godzinnym rejsie statek zacumował w Studziennicznej, miejscowości malowniczo położonej na półwyspie. To wyjątkowe miejsce kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi, które w roku 1999 odwiedził Patron Naszej Szkoły – Święty Jan Paweł II.  W czasie postoju zwiedziliśmy Sanktuarium, napiliśmy się wody, która uzdrawiająco może wpłynąć na oczy, jeśli się głęboko w to wierzy. Nie zapomnieliśmy o pamiątkowym zdjęciu przy pomniku Papieża Polaka.

Kolejnym punktem zwiedzania przepięknej Suwalszczyzny był Klasztor Kamedułów pięknie usytuowany z widokiem na Wigry. Miejsce to można zwiedzać bez ograniczeń; specyficzne budownictwo – budynki rozmieszczone bardzo blisko siebie – tworzą tu swoisty klimat. Dwa rzędy domków, w których kiedyś mieszkali zakonnicy, pełnią dziś funkcję kompleksu wypoczynkowego, można je wynająć i zaznać niesamowitego spokoju tego miejsca. Służą medytacji i wyciszeniu, których dzisiaj tak wiele osób poszukuje. Z wieży zegarowej mogliśmy podziwiać panoramę całego kompleksu oraz przyrody suwalskiej przecudnie rozlewającej się wokół jeziora. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek związanych z zakonem kamedułów,  poznaliśmy ich życiową sentencję (Memento Mori), obejrzeliśmy groby pierwszych gospodarzy.

Na zakończenie wycieczki czekało na nas ognisko, kiełbaski i przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową. Stanowiło to niezwykłą atrakcję, ponieważ w czasie jazdy podziwialiśmy lasy Wigierskiego Parku Narodowego, a na malowniczo usytuowanych przystankach zachwycaliśmy się pięknem jeziora Wigry i poznawaliśmy historię eksploatacji dóbr puszczańskich.

Zmęczeni, ale zachwyceni pięknem Suwalszczyzny, wróciliśmy cali i zdrowi (ufff… ) do Przytuł. Wyjazd potwierdza jakże znane powierzenie, że „cudze chwalicie, swojego nie znacie”. Te piękne pejzaże namalowane przez przyrodę z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci…

Monika Szczuka – Bagińska

Zmiana czcionki
Kontrast