Closed

Zabawy z gliną

15 marca, 2023 / / categories: Bez kategorii /

20 lutego 2023 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty artystyczne, w których uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz uczniowie klasy I, II i III. Zajęcia obejmowały lepienie z gliny.

          Na wstępie spotkania prowadzący przekazał uczestnikom informacje na temat gliny. Dzieci dowiedziały się, że glina to rodzaj skały, którą można spotkać w ziemi. Kiedyś była stosowana jako podstawowy materiał do budowy domów, wyrabiania garnków, misek, talerzy  kubków oraz innych naczyń. Można też tworzyć z niej rzeźby i płaskorzeźby.

         Następnie mali artyści z zapałem zabrali się do eksperymentowania z gliną. Ugniatały ją w dłoniach, klepały drewnianymi łopatkami, robiły placuszki, wałeczki, kulki itp. Następnie otrzymały metalowe foremki, za pomocą których wykrawały różne kształty, na przykład serduszka, gwiazdki, kwiatki i inne. Otrzymane kształty zostały ozdobione złotym brokatem z domieszką drobinek bursztynu. W dalszej części warsztatów mali twórcy samodzielnie lepili z  gliny różne przedmioty, postacie czy zwierzątka. Na koniec każdy uczestnik zabrał swoje dzieła do klasy, aby tam wyschły.

        Warsztaty były okazją do twórczej zabawy z gliną oraz służyły rozwijaniu sprawności manualnej dzieci. Dostarczyły wszystkim dużo radości i satysfakcji z własnoręcznych wytworów.

Zmiana czcionki
Kontrast