Closed

Dzień Sybiraka

25 września, 2022 / / categories: Bez kategorii /

Odeszli  zabrani przemocą , z uścisków domowych pieleszy

                                                         We łzach powiezieni gdzieś nocą, może ich podróż ucieszy

                                                          I w tajgach , w pustkowiu, wśród mrozu, ciosali swoje przetrwanie

                                                         By pamięć ponieść o sobie i o tych co nie przetrwali

                                                                 (Ks. Łukasz Krzanowski MS- Syberyjskie Anioły)

19 września uczniowie klas 4 – 8 wzięli aktywny udział w,, żywej’’ lekcji historii . Spotkanie zostało zorganizowane z okazji  Dnia Sybiraka, który obchodziliśmy 17 września.

Sybir to dla wielu pokoleń Polaków synonim cierpienia i śmierci, ale również – heroizmu i determinacji w walce o wolność i przetrwanie na Nieludzkiej Ziemi.

W murach naszej szkoły gościliśmy niezwykłego gościa – Panią Helenę  Karwowską , która jest Sybiraczką. Nasza bohaterka w ciekawy sposób opowiedziała młodzieży historię swoją i swojej rodziny. Okazało się, że Pani Helena,  mając 6 miesięcy, wraz z rodziną została wywieziona (w wagonach bydlęcych)na Sybir. Nasza bohaterka spędziła na Wschodniej Golgocie 6 lat i 6 miesięcy. Jak sama powiedziała, to cud , że przeżyła i wróciła do Polski. Inni takiego szczęścia nie mieli, zostali pogrzebani na Syberii. Zesłani Polacy nie radzili sobie w złym (bardzo mroźnym)klimacie, byli dręczeni głodem, przymuszani do katorżniczej pracy, bici przez Rosjan . Pani Karwowska powiedziała ,,To cud , że żyję, jadłam tylko skórki z chleba i śnieg, śnieg bardzo mi smakował’’, ,,Ogrzewał mnie dziadek (dopóki żył), brał mnie na kolana i tulił do siebie, później moja mama,  tuląc mnie, ogrzewała swoim ciałem, bo mróz był 40 stopni’’ ,,Panowały choroby, ja chorowałam na krwawą biegunkę . Młodzi chłopcy jedli surowe ziarna zbóż (umierali po dwóch dniach).Najgorszy był głód’’. Nasza Bohaterka przyniosła ze sobą wiersze ,(które były odczytane przez naszych nauczycieli) ,aby bliżej zobrazować tamte czasy. Uczniowie naszej szkoły w skupieniu wysłuchali wzruszających wspomnień Sybiraczki.  Pani Dyrektor  wraz z młodzieżą podziękowała naszemu honorowemu gościowi za przybycie i podzielenie się swoimi przeżyciami. A bukiet kwiatów i drobny upominek , niech będzie wyrazem naszej miłości i wdzięczności  za,, żywą ‘’  i piękną lekcję historii, która na długo pozostanie w naszych sercach.

Dziękujemy naszej Pani Dyrektor za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania, za ,, żywą ‘’  lekcję historii.

                                                    Lidia Rybicka, Beata Borawska, Magdalena Mrozek.

Zmiana czcionki
Kontrast