Closed

Czyta (j) my…

12 września, 2022 / / categories: Bez kategorii /

5 września br. Szkoła Podstawowa w Przytułach uczestniczyła w 11 edycji Narodowego Czytania. W tym roku były to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Spośród 14 utworów odczytaliśmy „Świteziankę”, „Lilije”, „Powrót taty”, „Panią Twardowską”. Deklamację romantycznych utworów zainicjowała para prezydencka, podkreślając znaczenie epoki romantyzmu dla Polski i Polaków.

– Romantyzm, przede wszystkim ten Mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna, nie miała swojej państwowości – mówił  prezydent Duda. Podkreślił, iż nasz wieszcz to poeta wspólnotowy – Polaków, Litwinów, Białorusinów, w części Ukraińców, i że wszyscy przesiąknięci jesteśmy tym samym duchem, duchem walki, patriotyzmu, zaangażowania.

                           Nasza szkoła, przyłączając się do tej wyjątkowej akcji, chce promować w ciekawy sposób czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.  Fragmenty „Ballad i romansów” odczytali uczniowie klasy V, VI, VII, VIII wraz z nauczycielem języka polskiego. Skupienie panujące podczas odczytu to wyraźny sygnał, że utwory przypadły słuchaczom do gustu i pozwoliły przenieść się w romantyczny świat przedstawiony pełny magii, fantastyki, ludowości.

                           „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Niech słowa Wisławy Szymborskiej towarzyszą nam nie tylko w takich momentach, ale każdego dnia.

Monika Szczuka – Bagińska

Zmiana czcionki
Kontrast