Closed

Jeden dzień dla Warszawy

28 czerwca, 2022 / / categories: Bez kategorii /
Pod tym hasłem 15 czerwca 2022 r. odbyła się wyczekiwana przez uczniów klas I – III wycieczka do stolicy. Pogoda tego dnia nam dopisała  – świeciło słoneczko i powiewał na zmianę chłodny i ciepły, orzeźwiający wietrzyk.
Pierwszym punktem programu był Zamek Królewski. Na Placu Zamkowym mali turyści mieli okazję zobaczyć Kolumnę Króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Ze względu na ogromną liczbę wycieczek grupowych, musieliśmy stać w długiej kolejce do wejścia. Zamek zwiedzaliśmy z audioprzewodnikiem. Każdy poradził sobie znakomicie z obsługą tego urządzenia. Z zachwytem podziwialiśmy wnętrza najcenniejszego zabytku historycznego w Polsce. Zamek był dawną siedzibą książąt mazowieckich, królów, Sejmu, Senatu i Izby Poselskiej. Dzieci zachwycały się pięknem i przepychem wnętrz zwiedzanych apartamentów: Sali Rady, Sali Wielkiej, Sali Rycerskiej, Sali Tronowej, Gabinetu Konferencyjnego, Gabinetu Marmurowego, Pokoju Żółtego, Pokoju Zielonego, Gabinetu Króla, Garderoby, Sypialni, Kaplicy i innych pomieszczeń. Miały też okazję podziwiać Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie.
Kolejnym etapem zwiedzania była Warszawska Starówka. Dzieci słuchały ciekawych opowieści pani przewodnik , zachwycały się pięknem kolorowych kamieniczek i niezwykłą atmosferą wąskich uliczek oraz urokiem Rynku Starego Miasta. Na samym środku rynku podziwiały pomnik Syrenki, która jest herbem i opiekunką miasta.
Zgodnie z legendą , w piwnicach jednej z kamienic na rogu ulicy Krzywe Koło, ukryto skarby, których strzegł Bazyliszek. Każdego, kto starał się do nich dobrać, smok zamieniał wzrokiem w kamień. Pokonał go szewczyk Skuba, zasłaniając się lustrem. Bazyliszek skamieniał na widok własnych oczu.
Mali wycieczkowicze mieli okazję zobaczyć Barbakan, spiżowy dzwon na ulicy Kanonia oraz zatrzymać się przez dłuższą chwilę przed Archikatedrą Świętego Jana, która mieści groby książąt mazowieckich, ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego i innych sławnych Polaków.
Odwiedziliśmy też Pomnik Małego Powstańca, który jest jednym z najbardziej wzruszających i niezwykłych symboli Warszawy. Upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, którzy służyli jako sanitariusze, łącznicy, a nawet walczyli z karabinem w ręku.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie stołecznego ZOO. Żyje tu ponad 12000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. Dzieci podziwiały tylko niektórych mieszkańców ogrodu. Obserwowały między innymi: słonie, żyrafy, foki, małpy, niedźwiedzie polarne, lwy, hipopotamy, nosorożce, wilki grzywiaste, leniwce, antylopy, flamingi, węże, żółwie i wiele innych wspaniałych zwierząt. Pobyt w ZOO był fascynującą  atrakcją dla dzieciaków i dorosłych oraz ciekawym sposobem spędzenia czasu na łonie przyrody.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonald`s, gdzie odpoczęliśmy, zjedliśmy posiłek i napiliśmy się. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni miłych wrażeń, wróciliśmy około godziny 21-ej do Przytuł. Wycieczka na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.
                                               Elżbieta Ziółek, Lidia Rybicka, Joanna Wądołowska i Magdalena Mrozek
Zmiana czcionki
Kontrast