Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

24 listopada, 2021 / / categories: Bez kategorii /

19  listopada 2021 obchodziliśmy w Naszej szkole  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka , który przypada na dzień 20 listopada, na lekcjach  rozmawialiśmy o prawach ale i obowiązkach uczniów i dzieci. 20 listopada upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.

Co to takiego ?  Konwencja gwarantuje prawa dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania, pochodzenia czy miejsca zamieszkania. Przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 r., Polska była inicjatorem jej uchwalenia.
Państwa, które ją podpisały są zobowiązane do przestrzegania zawartych  w niej praw. Każde prawo ujęte jest w osobny punkt zwany artykułem.

1990 rok to rok przełomowy dla Dzieci w Polsce. To właśnie wtedy polski rząd przyjął Konwencję o Prawach Dziecka.  Na straży praw dziecka w Polsce stoi rzecznik praw dziecka. Kieruje się dobrem dziecka oraz bierze pod uwagę, że naturalnym środowiskiem jego rozwoju jest rodzina.