Closed

Pamiętamy! 82 lata temu…

1 września, 2021 / / categories: Bez kategorii /

1 września 1939 roku wojska niemieckie . bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, chcąc w ten sposób zdobyć dominację zbrojną w Europie i zbudować nowe, „aryjskie” imperium rozpoczęły tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. O godzinie 4.35 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Jej przyczyn należy dopatrywać w niedoskonałościach tzw. Ładu Wersalskiego w Europie, jak również dojściu do władzy w wielu krajach skrajnie agresywnych, nastawionych na zbrojne budowanie własnych imperiów ideologii, takich jak nazizm, faszyzm czy komunizm.

Kalinowska Patrycja

Zmiana czcionki
Kontrast