Closed

Palma wielkanocna

29 marca, 2021 / / categories: Bez kategorii /

26 (Kopiowanie)Kultywowanie pięknych ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza dzisiaj, gdy czasy są tak trudne. Palma wielkanocna jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Zwyczaj święcenia palm znany w Polsce jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Oprócz gałązek wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową, przechowywano je w naczyniu z wodą w ciepłym miejscu, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. Do dekoracji palmy służą zasuszone kwiaty, trawy, zboża, liście palm. Wykorzystuje się także kwiaty wykonane z bibuły. O tej pięknej tradycji pamiętali uczniowie naszej szkoły, którzy pod czujnym okiem swoich rodziców wykonali piękne rodzinne palmy wielkanocne. Uczniowie klasy I z dumą prezentują swoje cudowne dzieła. Bardzo im za to dziękuję.

Joanna Wądołowska

Zmiana czcionki
Kontrast