Closed

Walentynki

Luty 16th, 2020 / / categories: Bez kategorii /

DSC_0361Walentynki to święto, które kojarzy nam się z miłością i romantycznością, chociaż samo ich pochodzenie nie jest zbyt romantyczne. Skąd się wzięły walentynki?
Według tradycji chrześcijańskiej św. Walenty był biskupem, który przeprowadzał tajne ceremonie małżeńskie żołnierzy sprzeciwiając się decyzji cesarza Klaudiusza II, który zakazał małżeństw młodym mężczyznom, aby całkowicie skupili się na walce. Zakaz małżeństwa był wielkim szokiem dla Rzymian, ale nie odważyli się sprzeciwić cesarzowi. Biskup Walenty widział, że młodzi zakochani są zrozpaczeni, dlatego postanowił w tajemnicy udzielać im ślubów. Cesarz Klaudiusz dowiedział się o tym, i kazał stracić Walentego 14 lutego 270r. W taki sposób 14 luty stał się Dniem Zakochanych, a św. Walenty stał się jego patronem.
W naszej szkole chcemy również podtrzymać klimat przyjaźni, miłości oraz wzajemnego szacunku i dobra płynącego z serca drugiego człowieka, bo jak powiedział Jan Paweł II Człowiek nie może żyć bez miłości, pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością. , dlatego właśnie ogłosiliśmy konkurs na walentynkową twórczość. Do konkursu zgłosiło się 11 uczestników z klas IV – VIII. Recytowali oni wiersze dotyczące miłości i przyjaźni znanych poetów, bądź też własnego autorstwa. Jury, w składzie pani Joanna Wądołowska i pani Elżbieta Ziółek wyłoniło zwycięzców.

W kategorii Samodzielnie napisany wiersz
I miejsce zajęła Julia Mieczkowska, II – Paweł Święcica i III ex aequo Oliwia Włodkowska i Aleksandra Skrodzka.
W kategorii Interpretacja utworu literackiego
I miejsce – Luiza Załuska, II miejsce Dominika Faltyn, III miejsce – Anna Modzelewska, wyróżnienie otrzymała Natalia Niebrzydowska.
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a pozostałym życzymy dużo miłości na co dzień.
Apel przygotowały: Sylwia Pieńkowska-logopeda, Lidia Rybicka –nauczyciel biblioteki , Beata Borawska- nauczyciel języka polskiego

Więcej…