Closed

SZEWCZYK DRATEWKA

Luty 16th, 2020 / / categories: Bez kategorii /

DSC_0321Po raz trzeci gościliśmy w bieżącym roku szkolnym aktorki ze Studia Artystycznego „Arena” z Białegostoku. Tym razem zaprezentowały dzieciom znaną i lubianą bajkę pod tytułem „Szewczyk Dratewka”.
Biedny Szewczyk nie jest obojętny na niedolę mrówek, pszczół i kaczek. Pomaga skrzywdzonym zwierzątkom naprawić mrowisko i barć, a głodne kaczki nie waha się nakarmić ostatkiem swego chleba. W tę pomoc aktorki angażują także dzieci, które układają patyczki w mrowisku, lepią barć i pomagają karmić kaczki. Wdzięczne za przysługę owady i ptaki obiecują mu pomoc, kiedy znajdzie się w potrzebie. Szewczyk w nią nie wierzy, choć nie wyznaje tego otwarcie. Wędrując od wioski do wioski, dowiaduje się, że w pobliskim zamku więziona jest przez złą czarownicę piękna królewna. I tym razem nie waha się wybawić i ją z niedoli. Natychmiast melduje się u czarownicy, ale ta zleca mu do wykonania zadania przekraczające jego ludzkie możliwości. Nakazuje chłopczynie oddzielić mak od piasku, znaleźć kluczyk na dnie jeziora, a na koniec rozpoznać królewnę wśród trzech panien, których głowy przykryte są białymi welonami. Nasz bohater powierzone zadania wykonuje sprawnie, ponieważ natychmiast przychodzą mu z pomocą ci, którym wcześniej on udzielił wsparcia.
Bajka przekazuje dzieciom przesłanie, że na pierwszym miejscu powinny stawiać takie wartości jak: dobroć, szlachetność, pomoc innym, sprawiedliwość i życie w harmonii z przyrodą. Przywołuje też nasze polskie przysłowie: „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”, które sprawdza się w codziennym życiu.

Elżbieta Ziółek

Więcej…