W dniu 22 maja uczniowie klas I – III ze swoimi paniami wybrali się na wycieczkę do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Pogoda na zwiedzanie była wymarzona. Najpierw pan przewodnik zaprezentował nam drewniane rzeźby przedstawiające postacie założyciela skansenu – Adama Chętnika i jego dwóch żon – Zofii i Jadwigi oraz opowiedział historię muzeum i podkreślił wkład tych osób w jego istnienie. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie drewnianych zabytków. Pan przewodnik w profesjonalny, przystępny dla małych odbiorców sposób przedstawił historię i tradycje ludności kurpiowskiej, a w szczególności to, jak się kiedyś żyło, mieszkało i pracowało. Zwiedzaliśmy wnętrza chat wiejskich, poznawaliśmy przeznaczenie przedmiotów znajdujących się tam oraz podziwialiśmy ludowy, kurpiowski folklor i religię. Oglądaliśmy zabudowania gospodarskie, młyny, karczmy, wiatraki, bramy, studnie i barcie. Podziwialiśmy drewniane kapliczki, a szczególnie kapliczkę św. Jana Nepomucena. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o tym świętym. Modlitwa za jego wstawiennictwem chroni ludzi od utonięć.
Byliśmy zachwyceni uroczymi krajobrazami Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Na koniec odpoczęliśmy i wzmocniliśmy swoje ciała przy wspólnym ognisku.

Więcej…