Żywa lekcja historii

25 maja, 2019 / / categories: Bez kategorii /

W naszej szkole 13 maja gościliśmy pasjonatów historii z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. Ukazali oni w syntetyczny i ekspresyjny sposób drogę naszej Ojczyzny do niepodległości od Powstania Listopadowego, poprzez Powstanie Styczniowe aż do roku 1918. Symbolem walki Polaków o odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli jest Marszałek Józef Piłsudski. Utworzył on pierwszy polski oddział wojskowy nazwany Pierwszą Kompanią Kadrową i wyruszył na wojnę przeciwko Rosji. Kompania stała się zaczątkiem Legionów Polskich, które wsławiły się odwagą, poświęceniem i bohaterstwem. Prowadzący przybliżyli też uczniom powstanie we Francji polskiego wojska, czyli tak zwanej Błękitnej Armii, którą dowodził generał Józef Haller. Nazwa „błękitna” pochodziła od koloru mundurów żołnierzy.
Do udziału w prelekcji zostali zaangażowani także uczniowie, którzy odgrywali scenki dramowe i wykazywali się zapamiętaną wiedzą. Była to ciekawa nauka historii połączona z twórczą zabawą.