• Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły. 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data- symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.
Closed

Teatralne ABC

Październik 10th, 2018 / / categories: Bez kategorii /

Teatr
to jest takie miejsce,
w którym mocniej bije serce.
Jeszcze nim się rozpocznie przedstawienie,
panuje wielki ruch na scenie:
jedni budują dekoracje,
drudzy wnoszą rekwizyty (…)
A potem, zanim podniesie się kurtyna,
serce aktora prędzej bić zaczyna. (…)
Marek Głogowski

2 października br. uczniowie klasy IV, V i VI mieli wyjątkową okazję zobaczyć sztukę Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia „Teatralne ABC”. Spektakl wystawiony został w Centrum Kultury w Łomży. Celem przedstawienia było przekazanie młodym widzom wiedzy na temat historii teatru, pokazanie jego formy, zaplecza, odsłonienie tajników gry aktorskiej. Zamierzeniem twórców było także przedstawienie różnych sposobów przenoszenia sztuki na scenę. W dialogach pojawiła się fachowa terminologia: reżyser, obsada, inscenizacja, dubler, epizod, dykcja, mimika, gest. Uczniowie zobaczyli na scenie jawajkę i kukłę – lalki teatralne. Tematem przedstawienia była historia młodego urwisa, który nie potrafił zachować się w teatrze, przeszkadzał aktorom i widzom, lekceważył wszelkie prośby i uwagi, więc został ukarany i zatrzymany na scenie. Dzięki magii miejsca, w którym się znalazł, spotkał znane z historii teatru i baśni postacie. Ich opowieści i przygody, w zadziwiający sposób, odwołały się do zachowań chłopca. Nasz bohater zauroczony różnorodnością i wyjątkowością miejsca, zaczął doceniać ciężką pracę ludzi teatru, poznał sztukę aktorską, nauczył się pokory i altruizmu. Dydaktyczny charakter przedstawienia stanowił zasadniczy atut wyjazdu.

m. szczuka – bagińska

Więcej…